Verhees Textiles podejmuje kroki w kierunku zwiększenia zrównoważonego rozwoju dzięki GRS

W Verhees Textiles cenimy trwałość i wierzymy, że każdy może się do tego przyczynić. Na przykład mamy coraz większy wybór bawełny z certyfikatem GOTS - uznawanym na całym świecie certyfikatem, który gwarantuje nie tylko to, że bawełna jest organiczna, ale także to, że jest to produkt przyjazny dla środowiska i społeczeństwa. W Verhees Textiles wierzymy w taki pozytywny i zrównoważony rozwój i dlatego podjęliśmy kolejne kroki w kierunku ekologii, oferując teraz także artykuły z certyfikatem GRS.

Oprócz najwyższego możliwego certyfikatu dla surowców pochodzących z recyklingu, norma ta obejmuje również standardy przetwarzania środowiskowego, w tym surowe wymagania dotyczące oczyszczania ścieków i stosowania substancji chemicznych. Równie ważne są - podobnie jak w przypadku certyfikatu GOTS - liczne wymogi dotyczące odpowiedzialności społecznej zawarte w GRS, mające na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Wybór zrównoważony pod każdym względem, bez kompromisów w zakresie jakości!

Czym są tekstylia  GRS pochodzące z recyklingu?

GRS oznacza Global Recycled Standard i podlega Textile Exchange, globalnej organizacji non-profit, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji włókien i surowców o 45% do roku 2030. Częścią tego celu jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. Certyfikacja jest sposobem weryfikowania i gwarantowania społecznych i środowiskowych osiągnięć dla danego produktu. Ponadto certyfikacja zapewnia ochronę marki, bezpieczeństwo zakupu i większą wiarygodność podawanych informacji. Przede wszystkim certyfikacja gwarantuje, że ulepszenia środowiskowe i społeczne prowadzą do rzeczywistych i znaczących zmian.

Jak powstają tkaniny z recyklingu?

Wszystkie tkaniny Global Recycled Standard, które Verhees Textiles ma w swojej ofercie, składają się w co najmniej 62% z bawełny pochodzącej z recyklingu. Aby zagwarantować stałą jakość, firma Verhees Textiles wykorzystuje pozostałości poprodukcyjne w procesie przetwarzania tkanin pochodzących z recyklingu. Obejmuje to bawełnę pozostałą po przędzeniu przędzy, ale może to być również bawełna pozostała po dzianiu, tkaniu lub krojeniu tkanin. Te resztki produkcyjne są zbierane i cięte na małe kawałki, a następnie czesane, tak aby w procesie tym pozostały tylko włókna. Aby zapewnić dobrą jakość i wytrzymałość tkaniny, dodaje się nowe włókna, na przykład bawełnę, elastan lub poliester, po czym włókna są ponownie czesane i przędzone w nową przędzę. W ten sposób powstaje nowy, jeszcze mocniejszy produkt o wysokiej jakości!

Dlaczego warto postawić na produkty GRS?

Na szczęście zapotrzebowanie na tkaniny produkowane w sposób zrównoważony nieustannie wzrasta. Konsumenci są coraz bardziej świadomi faktu, że musimy bardziej dbać o naszą Ziemię i jej zasoby. Dlatego tak ważne są wszystkie kroki we właściwym kierunku. Prosimy o przyłączenie się do nas! Inwestując w ten certyfikat, przyczyniasz się do realizacji następujących aspektów zrównoważonego rozwoju:

  •  Niższe zużycie energii, co oznacza również niższą emisję gazów cieplarnianych
  •  Potrzebna jest mniejsza ilość surowców naturalnych, dzięki czemu zużywa się mniej wody
  •  Zmniejszenie ilości odpadów resztkowych
  •  Jakość jest co najmniej tak dobra jak zwykłych tekstyliów
  •  Rozszerzenie łańcucha na większą ilość materiałów z recyklingu
  •  Surowe wymagania dotyczące oczyszczania ścieków i stosowania środków chemicznych
  •  Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracowników produkcyjnych

Promocja produktów GRS

Każdy etap produkcji musi być certyfikowany, począwszy od etapu recyklingowego, a skończywszy na ostatnim sprzedawcy w końcowej transakcji między firmami. Z pewnością także chcesz promować te produkty w swojej firmie. W tym aspekcie możesz wybrać z następujących opcji:

Business-to-Consumer (Sprzedaż firma-konsument)

Jako sprzedawca detaliczny nie musisz ubiegać się o własny certyfikat, pod warunkiem, że nie będziesz (ponownie) etykietować żadnych produktów GRS. Jeśli sprzedajesz produkty bezpośrednio konsumentom, możesz wykorzystywać materiały wizualne do celów komercyjnych. W ten sposób konsumenci stają się bardziej świadomi istnienia tkanin pochodzących z recyklingu, a to z kolei pomaga uświadomić wszystkim, że są to dobre działania na rzecz poprawy świata. Oczywiście zawsze istnieje możliwość wystąpienia o własny certyfikat.

W sklepie internetowym w zakładce "Moje konto" w sekcji "Pozostałe pliki do pobrania" można pobrać logo i nasz certyfikat z połowy kwietnia 2022 r.

Business-to-Business (Sprzedaż firma-firma)

Jeśli jesteś hurtownikiem, którego obrót produktami GRS jest mniejszy niż 5000 euro rocznie, nie musisz posiadać własnego certyfikatu, pod warunkiem że nie będziesz (ponownie) etykietować żadnych produktów GRS. Jeśli obroty produktami GRS przekraczają 5000 euro rocznie, powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek przyznanie Ci własnego certyfikatu.

Jako producent możesz promować produkty GRS lub mówić o "certyfikowanych" produktach tylko wtedy, gdy rzeczywiście posiadasz własny numer certyfikacji. Numer ten musi być przez cały czas umieszczony na produkcie. zawsze możesz użyć określenia "wykonane z materiałów z recyklingu" podczas sprzedaży. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Textile Exchange oraz agencji certyfikującej Control Union.